fbpx
 

Çakra nedir ? Ne işe yarar

https://sezenceastroloji.com/wp-content/uploads/2020/02/7.jpg

Çakra nedir ? Ne işe yarar

Çakra , “tekerlek” anlamına gelen Sanskritçe cakra’dan gelir. Ve daha yaygın olarak insan vücudunda fiziksel veya ruhsal bir enerji noktası anlamına gelir.Omurganın tabanından başın tepesine kadar omurgayı hizalayan yedi ana çakra vardır. Her bir çakra insan vücudunda her biri fizyolojik foksiyon ve duygusal deneyimin özel bir konuşmasından sorumlu olan yedi noktadan biridir. Her çakranın kendi titreşim frekansı, rengi vardır ve özel fonksiyonları yönetir. Ancak insan vücudundaki manevi enerji merkezine başvurur. Bu görünmez enerji, bizi sağlıklı ve canlı tutan hayati bir yaşam gücüdür. Yaşamlarımızı dönüştürmek ve iyileştirmek için kullanabiliriz.

Çakralar, Şifa, barış ve ruhsal gelişim için çok fazla söz verdiklerinden büyülü ve bizi büyülüyorlar. Son yıllarda dünya çapında, kristaller, renk terapisi, gibi çakra dengeleme teknikleri geliştirildi. Bu tedaviler vücuda ve zihne bir dizi denge ve şifa getirir. Sağlık ve duygusal refah için gerekli olan ruhsal enerjinin dolaşımına açık tutmak için bir araçtır.

7 Çakra

7 Çakra

Çakralarımızdaki enerji engellenmişse hastalıklara yol açabilir. Bundan dolayıdır ki her bir çakranın neyi temsil ettiği ve bu enerjinin serbestçe nasıl akmasını sağlayabileceğimizi öğrenmemiz önemlidir.

Aşağıda omurganın tabanından başlayıp yukarı doğru hareket eden her bir çakranın bir listesi bulunmaktadır

7 Çakra, Zodyak burcu, renkleri ve kristalleri.

  1. Kök Çakra: Bu çakra, hayatta kalma, güvenlikle ilgilidir ve omurganın dibinde duran, dünyaya en yakın olanıdır. Finansal ve duygusal anlamda hayatta kalma ihtiyaçlarımızı düşünmeye dönüşür. Bu çakra kontrol edilmediğinde fiziksel olarak, mesane kolan kabızlık gibi, rahatsızlıklar oluşur. Duygusal olarakta finansal ihtiyaçlarımızın yetersiz olduğu kaygısı ve güvensizliği yaşamaya başlarız.

Bu çakranın günlük yapılan dua seanslarıyle kontrol altına alınabilir ve ruhumuzu besler ve huzuru yakalayabiliriz. Bu çakrayı kontrol ettiğimizde yaşamımızı daha başarılı daha güvenli daha neşeli hale getirdiğimizi hissederiz.

Bu çakranın rengi: kırmızı

Bu çakranın kristali: Argonit ve Florit

Bu çakranın burcu: Oğlak ve kova

  1.  Sakral Çakra: Omurganın tabanı ile göbeğin arasında bulunur, göbek deliğinin hemen altından ortasına kadar uzanır. Alt karnınız, böbrekleriniz, mesaneniz, dolaşım sisteminiz ve üreme organlarınız ve bezlerinizle ilişkilidir. Bu çakra ile ilgili sorunlar, kilo alma, idrar yolu enfeksiyonları, bel ağrısı ve iktidarsızlık gibi ilişkili organlarla ilgili problemlerle görülebilir.

Bu çakra dengeli olduğunda hayatın size sunduğu şeylerden zevk alacak sağlıklı neşeli ve metlu olacaksınızdır.

Kendinize zaman ayırın ve hayatın size sunduğu güzelliklerden yaratıcılığınızı kullanarak zevk alın.

Bu çakranın rengi: Turuncu

Bu çakranın kristali: Kalsedon ve Mercan

Bu çakranın burcu: Yay ve Balık

  1.  Çakra: Solar Pleksus Çakrası – Mide alanını kapsayan çakradır. Sindirim sisteminiz, kaslarınız, pankreasınız ilgilidir. Kendimize güvenme ve hayatlarımızı kontrol etme yeteneğimiz.

Bu çakra, kişinin duygusal hayatını kendine olan güvenin ve sayğının kişisel gücün çakrasıdır. Kişisel güç, kahkaha, neşe ve öfke duyguları bu merkezle ilişkilendirilir.

Bu çakra ile ilgili sorunlar, Enerji eksikliği, kararsızlık, öfke, hayal kırıklığı, veya bir mağduriyet duygusu olarak ortaya çıkabilir.

Bu çakranın dengelemek için, kalbinizden kızğınlıkların ve öfkenin yerine sevgi ve şevkat koyun, etrafınızdaki herkese sevecek birşeyler bulun.

Sahip olduğunuz gücü yeniden oluşturun. Kendinizi sevin, kendinize güven duyun, kendinizi sevin

Bu çakranın rengi: Sarı

Bu çakranın kristali: Kan taşı ve Turkuaz

Bu çakranın burcu: koç ve akrep

  1. Kalp çakrası– göğsün merkezi. Bu çakra, sevgiyi, şefkati, uyumu güçlendirdiği merkezdir.

Bu Çakra: Sevme ve başkalarına bağlanma yeteneğimizi temsil eder akciğerlerimiz, kalbimiz, kollarımızla ilişkilendirilir.

Kalp çakra ile ilgili sorunlar, fiziksel sağlığımızda kalp problemleri, astım ve kilo sorunları ile kendini gösterir.

Bu çakra dengeli olmadığında, Kendimizi yalnız, güvensiz ve yalıtılmış hissetmemize neden olabilir. İlişki sorunları ve yanlış aşk seçimleri yapabiliriz.

Bu çakra dengeli olduğunda sevme yeteneğimiz artar,aşkı hissetmemiz mümkündür. Sevgi neşe ve iç huzuru yakalarız.

Bu çakranın renği: Yeşil

Bu çakranın kristali: Pembe Kuvarz ve Lapis

Bu çakranın burcu: Boğa ve terazi

  1. Boğaz Çakrası – İletişim kurma becerimiz, yaratıcılık, kendini ifade etme ve yargılama Çakrasıdır

Bu çakra ile ilgili sorunlar: Ses ve boğaz problemleri, dişler, diş etleri ve ağız gibi o bölgeyi çevreleyen problemler.

Bu çakra dengeli olduğunda: Sevgiyle şefkatle iyilikle konuşma, dinleme, kendine güven duyma. Şifalanma denge, dönüşüm ve arınma hissi.

Bu çakrayı denğeleme: Bir şey konuşmadan önce düşünme. Nezaketle komuşma

Bu çakranın renği: Mavi

Bu çakranın kristali: Yeşim ve Sitrin

Bu çakranın burcu: İkizler ve başak

  1. Çakra – Üçüncü Göz. Alnınızın merkezinde göz hizasında veya biraz yukarısında bulunur.

Duygusal konular: Sezgi, hayal gücü, bilgelik ve düşünme ve karar verme yeteneği. Bu çakra, zihninizi maddi dünya ve 5 duyuların ötesindeki bilgilere açar.

Bu çakra sorunları: Gerçeği dinlememe, öngörü eksikliği, hafıza ve depresyon gibi problemler olarak ortaya çıkabilir.

Bu çakra dengeli olduğunda: Ekstra duyusal algı, sezgi veya psişik enerji, gerçek farkındalık, bilgelik ve anlayış gelişir.

Bu çakrayı dengeleme: Hayallerinizi düşünün büyük resmi görün.

Bu çakranın rengi: Mavi

Bu çakranın kristali: Mercan ve Akik

Bu çakranın burcu: Balık ve aslan

  1.  Taç Çakra – En yüksek çakra, ruhsal olarak tamamen bağlanma yeteneğimizi temsil eder. Tanrı’ya, İlahi Aşka ve kişisel kadere bağlılığınız.

Bu sorunları: Şüpheci veya inatçı görünebilir. psikolojik problemler de ortaya çıkabilir.

Bu çakranın dengelenmesi: Bize mutluluk, sağlık ve bilgelik getiren bu dengeye ulaşma çabasıdır. 7. çakranızı dengelemeye çalışmak diğer çakralarınızı hizalar ve dengeler.

Bu çakranın rengi: Menekşe

Olumlama Sağlığımız iyi durumda  ruh, beden, zihin ve ruhun güzel bir uğultu dengesine sahibiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *